وی با تشکر از دست اندرکاران و شرکت کنندگان در جشنواره شمسه اظهار کرد : این حرکت عظیم و اداره آن به دست مردم صورت گرفت و این حضور بزرگ ترین لطف به مدیریت شهری بود که صدای ما را شنیدید و در آن شرکت کردید. این حضور فعال مردمی، انگیزه خدمت دست اندرکاران شد.

قالیباف با بیان اینکه به دلیل فشار کاری، نخستین بار است می تواند در مراسم شمسه حضورداشته باشد، گفت: تمام آنچه در جریان این حرکت فرهنگی بر آن تاکید داشتیم، جوهره دینی بود و امیدواریم که شمسه توانسته باشد به این مهم دست پیدا کند.

شهردار تهران با اشاره به اینکه در مدیریت شهری نظام اسلامی باورمان بر این است که مهم ترین وجه تمایز مدیریت جامعه اسلامی و غیراسلامی ارزشیابی هاست، گفت: در محیط غیراسلامی مبنا بر این است که تنها به نیازهای جامعه در حوزه های رفاهی، عمرانی، خدماتی و گسترش فضای سبز و حمل و نقل و… پاسخ داده شود، اما در نظام اسلامی و مدیریت اسلامی کار به اینجا ختم نمی شود.

قالیباف تاکید کرد: در نظام اسلامی کار و فعالیت عمرانی باید صورت پذیرد و مردم از وجود پارک لذت ببرند و یا تونل سازی و حمل و نقل و مترو نیازهای شهری را پاسخ دهد، اما در نهایت آنچه اهمیت دارد این است که کار در جامعه نباید منتج به آن شود که شهروندان عبادت خدا را نکنند و به رشد و تعالی و به اهداف عالی نظام اسلامی نرسند.

وی با اعلام این که ارزیابی مدیران شهری در نظام اسلامی در گرو رسیدن به هدف نهایی است، اظهار کرد: اگر رفاه را فراهم نکنیم به نقطه نهایی نمی رسیم اما باید مراقب باشیم مسائل مادی ما را از رشد در حوزه های دینی باز ندارد، چرا که در این صورت جامعه موفق نخواهد شد.

شهردار تهران یادآور شد: ما در کنار فعالیت های عمرانی و رفاهی باید توجه ویژه ای به حوزه تربیت و آموزش نیز داشته باشیم .

قالیباف با اشاره به برگزاری اختتامیه جشنواره قرآن اعلام کرد: در جامعه ای که قرآن کتاب انسان ساز و جامعه ساز است این کتاب نباید در قبرستان ها و بر بالای سر اموات خوانده شود بلکه باید با آن زندگی کنیم و بدانیم کلید زندگی ما در قرآن است.

شهردار تهران اذعان کرد: زمانی که خداوند ما را آفرید و بر این آفرینش روح دمید انسانیت و آزادی را به همه انسان ها عطا کرد و قرآن را به ما یاد داد چرا که این دو در گرو هدایت قدسی در انسان باقی می ماند و این هدایت جز در سایه قرآن و عترت امکان پذیر نیست.

وی با تاکید بر این که وظیفه ماست که جامعه و شهر را بر این مبنا بسازیم تصریح کرد : امروز وجود مشکلات، آسیب ها، بداخلاقی ها، ریاکاری ها و خلف وعده ها، نتیجه آن است که از قرآن و زندگی قرآنی فاصله گرفته ایم. بنابراین مهم ترین کار در برنامه های آموزشی و فرهنگی آن است که تلاش کنیم شهروندان خوب فکر کنند و خوب فکر کردن را به آن ها بیاموزیم .

شهردار تهران همچنین بیان کرد اگر فلسفه دولت غربی تاکیدش بر امنیت است، فلسفه نظام اسلامی بر خوب فکر کردن است و بر این پایه است که می توانیم به رشد رسیده و تعالی پیدا کنیم؛ یعنی تنها زمانی که در مسیر قرآن حرکت کنیم.

وی افزود: امیدوارم با همت اندیشمندان، فرزندان و جوانان، شهری بهتر ساخته و جوانانی بهتر تربیت کنیم، تا اسلامی بودن نظام تبلور پیدا کند.

قالیباف خاطر نشان کرد: هر جامعه مسلمانی که در آن اسلامیت وجود دارد، وقتی به تعالی می رسد که روابط افراد آن جامعه، در مسیر قرآن و عترت حرکت کند.

شهردار تهران در اختتامیه دومین جشنواره آیینی شمسه چهار جایزه ویژه را به برگزیدگان نخست تقدیم کرد.

بر اساس این گزارش جایزه ویژه شهردار تهران در بخش قرآن به استاد علی اکبر ملک شاهی، در بخش نهج البلاغه به خانواده دادگستر (سیدعلی دادگستر، ام البنین رمضانی) و در حوزه دعا و نیایش به دکتر فریده مهدوی و دکتر سید جمال قیومی اهدا شد.